Érdemes ugyanis minden esetben egy ilyen beszélgetéssel kezdeni a kapcsolat “helyrehozatalát”. Egy nyugodtabb pillanatban a saját érzések, félelmek és észrevételek megfogalmazásával (a másik fél hibàztatása vagy minősítése nélkül, úgy nevezett “én kommunikációval”) érdemes előhozakodni azokkal a dolgokkal, amelyeket problèmásnak érzünk a kapcsolatunkban. Amennyiben egy vagy több ilyen beszélgetés nem hozna eredményt, de mindketten elkötelezettek vagyunk egymás iránt és szeretnénk a kapcsolatunkat rendbehozni, célszerű konzultációra menni egy párkapcsolati szakemberhez. Igen ám, de gyakran csak a pár egyik tagja érzi úgy, hogy érdemes volna terápiára menni. Vajon ha a partnerünk szeret minket és velünk akar maradni, miért nem akar eljönni a szakemberhez?
Ennek sok oka lehet!
Van, aki azért nem akar terápián részt venni, mert fèl, hogy ott esetleg “kiderül róla, hogy valamihez nem ért, esetleg megszégyenül, gyengének látszik, stb. Pedig ez nem fordulhat elő. A párterápiás ülések biztonságos, ítélkezés mentes, megtartó környezetben történnek. A terapeuta/konzulens nem ítélkezik, minősít és osztogat jótanácsokat, hanem a pár segítségével és együttes bevonásával megpróbálja közösen feltérképezni azokat az elakadásokat, hiedelmeket, félreértéseket, amelyek a kiegyensúlyozott párkapcsolatot megakadályozzák. Ezután szintèn a pár bevonásával olyan új megoldásokat, módszereket keres, amelyekkel új és pozitív tapasztalatok révén egy kedvezőbb párkapcsolati forgatókönyvet lehet létrehozni, hátrahagyva a régi sérelmeket.
Mit lehet tenni, ha párunk hallani sem akar arról, hogy eljöjjön velünk terápiára? Próbáljuk elhivni egy párkapcsolati konzultációra. Gyakorlatilag ugyanarról beszélünk, csak sokunknak jobban hangzik,mint a terápia szó, amelyről gyakran valami orvosi beavatkozás jut eszünkbe pedig irt erről szó sincs. Ez apróság, de sokunknàl gyakran számít. Van persze, akit csak egy “szócsere” nem győz meg, őt ellenben meg lehet kérni arra, kisérjen el minket, mert mi magunk szeretnénk változni, jobbà tenni a kapcsolatunkat és ehhez szeretnènk kérni a segítségét, hogy legyen mellettünk a párkapcsolati konzultációs beszélgetésen, hogy eredményt tudjunk elérni. Ezáltal levesszük róla az esetleges felelősség terhèt, de amikor majd észrevétlenül “belecsöppen a konzultációba”, valószinűleg bevonódik és elkezd profitálni belőle.
Ha mégsem járunk sikerrel partnerünknél, akkor is érdemes felkeresni egy szakembert akár egyedül is, mert nem véletlen, hogy megfogalmazódott bennünk egy ilyesfajta igény. Sokat tud segiteni abban, hogy jobban megismerjük önmagunkat a kapcsolatunk tükrèben, kapcsolódási mintánkat, nehézségeinket, elakadásainkat és megoldásokat találhassunk problémàinkra. Ràadásul a rendszerszemléletű párterápia (amivel én is dolgozom) azt vallja, hogy egy kapcsolaton belül az egyik partnerben létrejövő változás hatással van a másik félre, ezáltal a kapcsolat egészére is.
Ha segítségre van szüksége, hívjon fel most, vagy írjon levelet!
Telefon: +36 30 951 1658 , E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Várom jelentkezését!
Renner Kata